Agnieszka Żebrowska

Agnieszka Żebrowska

Agnieszka Żebrowska

Agnieszka Żebrowska

współautorka programów „Angel Dog” (dla skazanych o skłonnościach samobójczych) oraz „Syriusz” (dla sprawców przemocy wobec zwierząt)

Wraz z Moniką Ciuk-Miturą wzięły udział w kursie w Popowie dla osób, które będą pracowały ze skazanymi na karę pozbawienia wolności za przestępstwa wobec zwierząt. Warunkiem uczestnictwa była „miłość do zwierząt i chęć niesienia im pomocy”. Podczas kursu wpadły na pomysł, by pies znalazł się nastałe w więzieniu i pomagał skazanym o skłonnościach samobójczych. Dzięki wsparciu dyrektora Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka ppłk Cezarego Śmietanowskiego po raz pierwszy w areszcie w Polsce pojawił się pies, który jest łagodny i który pozwala skazanym rozładować napięcie, a jednocześnie uczy ich dobrego stosunku do zwierząt. Suczka owczarka niemieckiego Greta trafiła na Białołękę na początku 2012 roku jako kilkumiesięczne szczenię dzięki pomocy dogoterapeutki Agnieszki Terechowicz (nominowanej do nagrody Serce dla Zwierząt w 2012 roku za program „Przyjaciele, czyli pies w celi”). Początkowo bała się przechodzić przez więzienne śluzy, ale szybko się zaadaptowała i pomogła się zrelaksować i otworzyć wielu więźniom mającym problemy z emocjami. W zajęciach Grety z wytypowanymi więźniami uczestniczy dogoterapeutka Agata Bąk.
W programie „Syriusz” realizowanym w areszcie w Warszawie na Bemowie, skierowanym do osób skazanych za znęcanie się nad zwierzętami, chodziło o uwrażliwienie tych ludzi, pokazanie im, że zwierzęta czują, i zmienienie ich stosunku do nich.
Agnieszka Żebrowska studiowała w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Od 2001 roku pracowała w Areszcie Śledczym Warszawa Białołęka, obecnie jest kontrolerem w Zespole Kontroli Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Jej miłość do zwierząt zaczęła się od chomika, a potem, gdy miała 13 lat, przemyciła do domu kundelka, którego nazwała Tops. Dziś towarzyszy jej pięcioletnia yoreczka Tequila. Swoją miłość do zwierząt przekazała też sześcioletniej córce Karolinie, która opiekuje się rybkami w domowym akwarium, królikami w przedszkolu, kotem przybłędą i końmi.

No Comments

Post a Comment