Projekt „Gruzińskie PSY”

Projekt „Gruzińskie PSY”

„Gruzińskie PSY” to projekt społeczny dr. Daniela Makusa i uczniów ze szczecińskiej szkoły.

Dla „dziesiątki doktora Makusa” nauka nie kończy się w szkolnych murach. Dziesięcioro uczniów z I Prywatnego Liceum Leonarda Piwoni w Szczecinie wspólnymi siłami postanowiło nie tylko choć trochę polepszyć życie gruzińskich psów, lecz także uświadomić ludziom, w jaki sposób w tym kraju traktowana jest bezbronna istota. Istota, która sama o pomoc nie poprosi. Niedożywione, z głębokimi ranami, obdarte z szacunku i traktowane jak szkodnik – takie życie wiodą kundelki w Gruzji. Uczniowie poruszeni sytuacją bezdomnych psów z wielkim zaangażowaniem przystąpili do działań.

Wszystko zaczęło się od dr. Daniela Makusa, który jest nauczycielem języka niemieckiego. Za biurkiem staje nie tylko po to, by przeprowadzić zajęcia, lecz także, by rozbudzić w uczniach pasje. Dr Daniel Makus kiedy tylko może, oddaje się swojemu hobby – podróżom. Obraz zaniedbanych i niechcianych gruzińskich psów widział na własne oczy. O tym, co go przeraziło i poruszyło, a także o swoich innych podróżniczych doświadczeniach, podzielił się ze swoimi uczniami. Tak oto w 2021 roku w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii” powstał nietuzinkowy projekt „Gruzińskie PSY”, w który zaangażowało się dziesięcioro uczniów – sześcioro z klasy VIII i czworo z I klasy licealnej.

Uczniowie podzielili się zadaniami – część z nich była odpowiedzialna za zorganizowanie charytatywnych kiermaszy i sprzedaży m.in. własnoręcznie upieczonych ciasteczek, pozostali zaś zajmowali się dystrybucją papierowych ulotek czy nagłaśnianiem tragicznej sytuacji gruzińskich psów za pośrednictwem social mediów. W ramach projektu uczniowie zorganizowali ogólnopolską zbiórkę, a nawet koncert charytatywny. Stworzyli również interaktywną grę miejską po Szczecinie. Nastolatkowie pozyskali ponad 20 partnerów – nawiązali współpracę m.in. z kawiarnią Starbucks czy gruzińską piekarnią.

Na początku grudnia uczniowie razem z opiekunem projektu pojechali do Gruzji, by przekazać Dog Organization Georgia 15 tysięcy lari zebranych na leki i karmę dla podopiecznych schroniska. Dzięki zaangażowaniu uczniów i opiekuna projektu udało się dokonać czegoś niezwykłego – pomóc gruzińskim psom i zwiększyć świadomość społeczną na istniejący w tym kraju problem. Jak mówią uczniowie – „Los psów w Gruzji stał się ważnym elementem naszej społeczności”. Na tym jednak nie zamierzają poprzestać. Od września 2022 roku ponownie łączą siły, by nieść pomoc gruzińskim zwierzętom.

Na swojego faworyta możesz zagłosować poprzez link: GŁOSOWANIE lub klikając w poniższy baner.

serce dla zwierząt 2022 głosowanie.jpg

No Comments

Post a Comment